Święta Katarzyna

 

Św. Katarzyna

       Imię wywodzące się z języka greckiego od przymiotnika katharos - czysty bez skazy, za pośrednictwem łaciny (Catharina). Forma Catharina jest w użyciu w chrześcijaństwie zachodnim, natomiast u chrześcijan wschodnich rozpowszechniona jest forma grecka Ekatherine. W Polsce imię to poświadczone jest od XIV wieku w formach Katarzyna, Katarzena, Katerzyna i w formach skróconych Katka, Katusza, Kasza, Kaszka, Kata, Katruszka, Katuszka. Dziś w użyciu są formy zdrobniałe Kasia, Kaśka, Kasieńka. Święte występujące pod tym imieniem w historii tworzą osiemnastoosobową grupę.

        Katarzyna z Aleksandrii (ur. po 282 , zm. po 300 ) - męczennica chrześcijańska. Patronka filozofów, studentek, bibliotekarzy, kołodziejów i kolejarzy, jedna z Czternastu Świętych Wspomożycieli. Przez lata uchodziła za jedną z najbardziej znanych świętych Kościoła katolickiego. Ponoć była bogatą i wykształconą chrześcijanką z Aleksandrii, która przyjęła śluby czystości. Poniosła śmierć męczeńską w wieku 18 lat. Otwarcie krytykowała prześladowania chrześcijan i postępowania cesarza Maksymiana, którego żonę nawróciła na chrześcijaństwo. Wyrok śmierci zapadł po dyspucie religijnej, w której Katarzyna okazała się bieglejsza od pięćdziesięciu mędrców niechrześcijańskich, część z nich nawracając. Wzburzony cesarz skazał Katarzynę na śmierć po torturach. Jednak odstąpiono od łamania kołem po zniszczeniu narzędzia tortur przez anioła i wyrok wykonano przez ścięcie. Wśród najstarszych autorów, wspominających Katarzynę, byli św. Rufin i Euzebiusz z Cezarei.

          Kult świętej rozwinął się zarówno w kościele zachodnim, jak i w prawosławiu. Stała się patronką wielu miast, uczelni i świątyń. W Polsce wystawiono ku jej czci ponad 170 budowli sakralnych. W Braniewie Regina Protmann w 1571 roku założyła zgromadzenie zakonne katarzynek. Kilkadziesiąt miejscowości polskich wywodzi swoją nazwę od imienia Katarzyny, a postać świętej znajduje się w herbach m.in. Działdowa i Nowego Targu. Męczeństwo świętej stało się także tematem malarskim, m.in. dzieł Rafaela, Caravaggio i Hansa Memlinga.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież